08.12.22 

ImageЖителі села Новопіль з Житомирщини хочуть перейменувати вулицю на честь загиблого льотчика Євгена Лисенка. 

Жителі Новополя Оліївської громади на Житомирщині звернулися до сільської ради з проханням перейменувати центральну вулицю села на ім'я льотчика Євгена Лисенка. Дев’ятого березня 2022 року він загинув у повітряному бою з двома російськими винищувачами між селами Новопіль та Окілок. 

Про це Суспільному  розповів житель села Новопіль Петро Бєлий.

За його словами, під зверненням про перейменування вулиці свої підписи поставили більше однієї тисячі селян.

Петро Бєлий нагадав, що 27-річний український льотчик Євген Лисенко підбив російський літак. Його бойовий винищувач МІГ-29 в цей час прийняв на себе удар ППО російської авіації і загорівся. Пілот не катапультувався, а спрямував свій літак у поле на околиці села, подалі від осель.

"Ми спочатку почули гуркіт, а потім за лічені секунди – потужний вибух. Потім спалах. Ми навіть в сутінках чітко побачили, що це був літак. Він одразу завалився, а за ним шлейф диму і вогню. Літак пішов у поле і там вже впав. Через деякий час ми вирушили до місця події", – пригадав Петро Бєлий.

За словами Петра Бєлого, вони до останнього сподівалися, що це впав російський літак. Але коли на залишках винищувача побачили український тризуб, зрозуміли – це український пілот, і він ціною власного життя врятував село.

"Коли приїхала поліція, ми почали з ліхтариками прочісувати місцевість, – розповідає Петро Бєлий. – Пам'ятаю, знайшли рештки людського тіла. Тоді вже зрозуміли, що льотчик не катапультувався. Це були лічені секунди. Якщо льотчик прийняв таке рішення, думаю, він його приймав миттєво і остаточно".

Односельчанка чоловіка Дарина Рожко – одна із тисячі жителів села Новопіль, яка теж поставила власний підпис під зверненням про перейменування вулиці на ім'я Євгена Лисенка.

"Я теж вважаю, що пам’ять про нашого Героя має бути вічною. Всі мають пам’ятати його ім’я. Люди мають знати, хто такий Євген Лисенко, чому і за яких обставин він загинув. Він врятував нас. Ми сподіваємося, що війна невдовзі закінчиться. А пам’ять про цю людину, про Героя житиме", – сказала Дарина Рожко.

Звернення про перейменування центральної вулиці села нині розглядають у Оліївській сільській раді. Заступник Оліївського сільського голови Артур Черниш сказав, що депутати підтримують. Але займатися перейменуванням будуть після завершення війни.

"Ми хочемо називати іменами наших Героїв сквери, ми хочемо встановлювати їм меморіальні дошки, пам’ятники, – говорить Артур Черниш, – але це все будемо робити після нашої перемоги. Євген Лисенко, на жаль, не один український захисник, який загинув від початку повномасштабного вторгнення Росії до України".

Окрім того, жителі Новополя та навколишніх сіл долучилися до збору підписів під електронною петицією про присвоєння Євгену Лисенку звання Героя України посмертно.

Дружина льотчика Катерина – авторка петиції розповіла, що люди цієї громади її постійно підтримували. Потрібні 25 тисяч підписів зібрали третього грудня, каже жінка. Далі петицію мають розглянути у представництві Президента України.

"Знайомі, на підтримку яких розраховувала, мене не так підтримували, як ці не знайомі мені люди із села Новопіль. Вони зафіксували той момент, коли мій чоловік загинув, і до останнього вірили, що літак, який упав, російський", – розповіла дружина льотчика Катерина.

Катерина Лисенко також сказала, що невдовзі також планує відкрити меморіал в його рідному селі на Черкащині та встановити монумент.