26.05.23 

ImageУкраїнські військові потренуються на шведських Gripen. Про передачу літаків Україні не йдеться.

Міністр оборони Швеції Пол Йонсон анонсував навчання кількох українських льотчиків на шведських винищувачах JAS 39 Gripen.

Відповідну заяву Йонсон зробив в інтерв’ю  телеканалу TV4.

За словами шведського міністра, кілька досвідчених українських льотчиків зможуть потренуватися на тренажерах і здійснити тестові польоти на JAS 39 Gripen. Йдеться про "ознайомчу програму", уточнив він.

Хоча Швеція та Україна ще мають ухвалити певні рішення для початку навчальної програми, вона, зазначає TV4, може розглядатись як перший крок на шляху отримання Україною цих винищувачів.

Водночас Йонсон підкреслив, що шість ескадрилей JAS 39 Gripen, які перебувають на озброєнні Сил оборони Швеції, потрібні для власних оборонних потреб, тому передання хоча б одного з літаків не видається ймовірним.

"Наразі не йдеться про те, щоб надати Україні якісь літаки", – додав він.

Український уряд неодноразово звертався по допомогу з винищувачами до кількох країн, зокрема і Швеції. Запити були зроблені ще влітку 2022 року, а вже в лютому 2023-го Олексій Резніков висловив бажання України отримати JAS 39 Gripen.

Шведські літаки дешевші за конкурентів і вважаються легкими для навчання.

– Це дає Україні підставу для прийняття майбутніх рішень щодо оснащення своєї оборони. Вони інвестують у зміцнення своїх здібностей у довгостроковій перспективі, каже Пол Йонсон.

Тому також тримається в таємниці, де, коли і як проходитимуть навчання – але шведський уряд сьогодні може сказати, що має намір це зробити.

Джерело pravda